|
| Інформаційні технології — значення терміну. Погляд з точки зору наукових і державних стандартів
Що слід розуміти під терміном "інформаційні технології". Важливе питання з точки зору однойменної спеціальності 05.13.06. Інформаційні технології переживають постійний екстенсивний розвиток, тому вітчизняні науковці мають "тримати руку на пульсі" і відчувати зміни акцентів та гарячі точки досліджень у цій галузі.
Паспорт спеціальності 05.13.06. "Інформаційні технології"
Затвер. пост президії ВАК України від 14.06.07р. № 47-08/6
I.Формула спецiальностi
Спеціальність охоплює теоретичні і методологічні основи та інструментальні засоби створення і використання інформаційних технологій у різних галузях людської діяльності; розроблення критеріїв оцінювання і методів забезпечення якості, надійності, відмовостійкості, живучості інформаційних технологій і систем, а також принципів оптимізації та моделей і методів прийняття рішень за умов невизначеності при створенні автоматизованих систем різноманітного призначення; дослідження закономірностей побудови інформаційних комунікацій та розроблення теоретичних і прикладних засад побудови і впровадження інтелектуальних інформаційних технологій для створення новітніх систем накопичування, переробки, збереження інформації та систем управління.
II. Напрямки дослiджень
- Розроблення наукових і методологічних основ створення і застосування інформаційних технологій та інформаційних систем для автоматизованої переробки інформації і управління.
- Розроблення інформаційних технологій для аналізу та синтезу структурних, інформаційних і функціональних моделей об'єктів і процесів, що автоматизуються.
- Розроблення моделей і методів автоматизації виконання функцій та завдань виробничого і організаційного управління в звичайних і багаторівневих структурах на основі створення та використання нових інформаційних технологій.
- Дослідження та побудова інформаційних технологій для розроблення і впровадження баз і сховищ даних, баз знань і систем комп'ютерної підтримки рішень в автоматизованих системах і мережах.
- Створення інформаційних технологій з метою дослідження, розроблення і впровадження комунікаційних протоколів та інструментальних засобів для побудови універсальних та спеціалізованих комп'ютерних систем і мереж, включаючи системи комп'ютеризації освіти.
- Розроблення теоретичних і прикладних основ побудови інформаційних технологій для автоматизації функціональних завдань керування, аналізу і оцінювання ефективності автоматизованих систем переробки інформації та управління.
- Створення інформаційних технологій для системного аналізу, дослідження, розроблення архітектури та методів побудови багаторівневих, територіально розосереджених комп'ютерних систем і мереж із розподіленими базами даних та знань, зокрема комерційного призначення.
- Побудова інформаційних технологій для ефективного розроблення програмного забезпечення комп'ютерних мереж і систем розподіленої обробки даних.
- Створення інформаційних технологій для розроблення моделей і методів контролю, класифікації, кодування та забезпечення достовірності інформації, а також для математичного моделювання похибок у трактах обміну даними в інформаційних телекомунікаційних мережах.
- Моделювання предметних галузей інформаційних систем (аналітичне, імітаційне, інфологічне, об'єктно-орієнтоване, тощо) на підґрунті створення і застосування відповідних інформаційних технологій.
- Розроблення інформаційно-пошукових і експертних систем обробки інформації для прийняття рішень, а також знання орієнтованих систем підтримки рішень в умовах ризику та невизначеності як інтелектуальних інформаційних технологій.
- Розроблення інформаційних технологій для побудови і впровадження: автоматизованих систем технічного діагностування, геоінформаційних систем різного призначення та комп'ютерних систем електронного бізнесу.
- Створення інформаційних технологій для розроблення моделей, методів та інструментальних засобів автоматизації інформаційно-пошукових і телекомунікаційних систем, мереж і засобів інформаційного забезпечення бібліотек, музеїв та архівів (електронні каталоги, автоматизовані робочі місця, комп'ютерна бібліографія, системи автоматизованого імпорту документів, тощо).
- Розроблення й дослідження моделей і методів оцінювання якості і підвищення надійності, функціональної безпеки і живучості інформаційних та інформаційно-управляючих систем, а також інформаційних технологій для створення гарантоздатних автоматизованих систем переробки інформації та управління критичного застосування.
- Дослідження, розроблення і впровадження Інтернет-технологій для побудови сервіс-орієнтованих систем, а також для організації та реалізації систем розподіленої обробки інформації.
III. Галузi наук, з яких присуджуються науковi ступенi.
технічні науки.
Державні стандарти України, ДСТУ 35
ДСТУ 35 на офіційному сайті Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики (Лише список стандартів, не повнотекст. Доступно після реєстрації)
→ Пошук визначення терміну в держстандартах
ІНФОРМАЦІЙНА ТЕХНОЛОГІЯ — Технологічний процес, предметом перероблення й результатом якого є інформація
ДСТУ 2226-93. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ.Терміни та визначення
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ІНФОРМАЦІЙНА ТЕХНОЛОГІЯ —
Прийоми, способи та методи виконання функцій збирання, зберігання, оброблення, передавання та використання знань.
(ДСТУ 2481-94. IНТЕЛЕКТУАЛЬНI IНФОРМАЦIЙНІ ТЕХНОЛОГIЇ. Терміни та визначення)
ІНФОРМАЦІЯ:
- Відомості про суб'єкти, об'єкти, явища та процеси
(ДСТУ 3396.2-97. ТЕХНIЧНИЙ ЗАХИСТ IНФОРМАЦIЇ Терміни та визначення)
- Знання, що розглядаються в аспекті комунікації
(ДСТУ 2392-94. БАЗОВІ ПОНЯТТЯ. Терміни та визначення)
-
Відомості про суб'єкти, об'єкти, явища та процеси.
(ДСТУ 2226-93. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ.Терміни та визначення)
ЗНАННЯ:
- Система єрархічно структурованих взаємозв'язаних даних разом з механізмом їх інтерпретації
ДСТУ 2482-94. КОМП'ЮТЕРНI ТЕХНОЛОГIЇ НАВЧАННЯ.Терміни та визначення
- Сукупність фактів, закономірностей, відношень та евристичних правил, що відображає рівень обізнаності з проблемами деяких предметних галузей
ДСТУ 2481-94. IНТЕЛЕКТУАЛЬНI IНФОРМАЦIЙНІ ТЕХНОЛОГIЇ.Терміни та визначення
ІНФОРМАЦІЙНА СИСТЕМА (ДОКУМЕНТАЛІСТИКА) —
Комунікаційна система, що забезпечує збирання, пошук, оброблення та пересилання інформації
(ДСТУ 2392-94. БАЗОВІ ПОНЯТТЯ. Терміни та визначення)
АВТОМАТИЗОВАНА СИСТЕМА
АВТОМАТИЗОВАНА СИСТЕМА (У ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЯХ) — Система, що реалізує інформаційну технологію виконання встановлених функцій за допомогою персоналу і комплексу засобів автоматизації
ДСТУ 2941-94. РОЗРОБЛЕННЯ СИСТЕМ Термiни та визначення
АВТОМАТИЗОВАНА СИСТЕМА —
Організаційно-технічна система, що складається із засобів автоматизації певного виду чи кількох видів діяльності людей та персоналу, що здійснює цю діяльність (ДСТУ 2226)
АВТОМАТИЗОВАНА СИСТЕМА КЕРУВАННЯ — Автоматизована система, призначена для автоматизації процесів збирання та пересилання інформації про об'єкт керування, її перероблення та видачі керівних дій на об'єкт керування (ДСТУ 2226)
ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ПРОЦЕС
ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ПРОЦЕС —
Частина промислового процесу, яка безпосередньо пов'язана із змінюванням фізико-хімічного стану, транспортуванням, зберіганням та контролюванням сировини, енергоносіїв, напівфабрикатів та готової продукції
ДСТУ 3956-2000. ТЕХНІЧНІ ЗАСОБИ ВИМІРЮВАННЯ ТА КЕРУВАННЯ В ПРОМИСЛОВИХ ПРОЦЕСАХ Частина 1. Основні поняття Терміни та визначення
ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ПРОЦЕС —
Частина виробничого процесу, яка складається з дій, спрямованих на зміну та (чи) визначення стану предмета праці (ДСТУ 2391)
ВИРОБНИЧИЙ ПРОЦЕС
— Систематичне та цілеспрямоване змінювання в часі та просторі кількісних та якісних характеристик засобів виробництва і робочої сили для отримання готової продукції з вихідної сировини згідно із заданою програмою
ДСТУ 2960-94. ОРГАНIЗАЦIЯ ПРОМИСЛОВОГО ВИРОБНИЦТВА. ОСНОВНI ПОНЯТТЯ Терміни та визначення
Міжнародні стандарти
Information technology — Guide for ISO/IEC 12207 (Software Life Cycle
Processes)
З інтернету...
Що таке інформаційна технологія
Технологія - це комплекс наукових та інженерних знань, реалізованих у прийомах праці, наборах матеріальних, технічних, енергетичних, трудових факторів виробництва, засобах їх об'єднання для створення продукту або послуги, що відповідають певним вимогам. Тому технологія нерозривно пов'язана з машинізацією виробничого або невиробничого, насамперед управлінського процесу. Управлінські технології грунтуються на застосуванні комп'ютерів і телекомунікаційної техніки.
Відповідно до визначення, прийнятого ЮНЕСКО, інформаційна технологія - це комплекс взаємозалежних, наукових, технологічних, інженерних дисциплін, що вивчають методи ефективної організації праці людей, зайнятих опрацюванням і збереженням інформації; обчислювальну техніку і методи організації і взаємодії з людьми і виробничим устаткуванням, практичні додатки, а також пов'язані з усім цим соціальні, економічні і культурні проблеми.
Інформаційна технологія (Вікіпедія)
→ Інформаційні технології (Вікіпедія)
Інформаційні технології, ІТ, інформаційно-комунікаційні технології (Information and Communication Technologies, ICT) - Сукупність методів, виробничих процесів і програмно-технічних засобів, інтегрованих з метою збирання, обробки, зберігання, розповсюдження, відображення і використання інформації в інтересах її користувачів.
Технології, що забезпечують та підтримують інформаційні процеси. (Процеси пошуку, збору, передачі, збереження, накопичення, тиражування інформації та процедури доступу до неї).
Інформаційна технологія – цілеспрямована організована сукупність інформаційних процесів з використанням засобів обчислювальної техніки, що забезпечують високу швидкість обробки даних, швидкий пошук інформації, розосередження даних, доступ до джерел інформації незалежно від місця їх розташування.
Інформаційна технологія – це сукупність методів, виробничих процесів та програмно-технічних засобів, об’єднаних у технологічний ланцюжок, що забезпечує виконання інформаційних процесів з метою підвищення їхньої надійності та оперативності і зниження трудомісткості ходу використання інформаційного ресурсу.
Информационные технологии (Википедия)
Информационные технологии (ИТ, от англ. information technology, IT) — широкий класс дисциплин и областей деятельности, относящихся к технологиям управления и обработки данных, в том числе, с применением вычислительной техники.
В последнее время под информационными технологиями чаще всего понимают компьютерные технологии. В частности, ИТ имеют дело с использованием компьютеров и программного обеспечения для хранения, преобразования, защиты, обработки, передачи и получения информации. Специалистов по компьютерной технике и программированию часто называют ИТ-специалистами.
Согласно определению, принятому ЮНЕСКО, ИТ — это комплекс взаимосвязанных, научных, технологических, инженерных дисциплин, изучающих методы эффективной организации труда людей, занятых обработкой и хранением информации; вычислительную технику и методы организации и взаимодействия с людьми и производственным оборудованием, их практические приложения, а также связанные со всем этим социальные, экономические и культурные проблемы. Сами ИТ требуют сложной подготовки, больших первоначальных затрат и наукоемкой техники. Их введение должно начинаться с создания математического обеспечения, формирования информационных потоков в системах подготовки специалистов.
Отрасль информационных технологий занимается созданием, развитием и эксплуатацией информационных систем.
Информационная система (Википедия)
Информационная система (ИС) — это система, реализующая информационную модель предметной области, чаще всего — какой-либо области человеческой деятельности. ИС должна обеспечивать: получение (ввод или сбор), хранение, поиск, передачу и обработку (преобразование) информации.
Информационной системой (или информационно-вычислительной системой) называют совокупность взаимосвязанных аппаратно-программных средств для автоматизации накопления и обработки информации. В информационную систему данные поступают от источника информации. Эти данные отправляются на хранение либо претерпевают в системе некоторую обработку и затем передаются потребителю.
Между потребителем и собственно информационной системой может быть установлена обратная связь. В этом случае информационная система называется замкнутой. Канал обратной связи необходим, когда нужно учесть реакцию потребителя на полученную информацию.
Информационная система состоит из баз данных, в которых накапливается информация, источника информации, аппаратной части ИС, программной части ИС, потребителя информации.[1]
Гаевский А. Ю.Информатика 7-11 класс: Учеб. пособие. — К.: Издательство А. С. К., 2004—536 с ISBN 966-8291-70-0.
По мнению одних авторов, ИС включает в себя персонал, её эксплуатирующий, по мнению других — нет.
Классификация информационных систем по степени автоматизации
- Ручные информационные системы характеризуются отсутствием современных технических средств переработки информации и выполнением всех операций человеком. Например, о деятельности менеджера в фирме, где отсутствуют компьютеры, можно говорить, что он работает с ручной ИС.
- Автоматизированные информационные системы (АИС) — наиболее популярный класс ИС. Предполагают участие в процессе накопления, обработки информации баз данных, программного обеспечения, людей и технических средств.
- Автоматические информационные системы выполняют все операции по переработке информации без участия человека, различные роботы. Примером автоматических информационных систем являются некоторые поисковые машины Интернет, например Google, где сбор информации о сайтах осуществляется автоматически поисковым роботом и человеческий фактор не влияет на ранжирование результатов поиска.
Обычно термином ИС в наше время называют автоматизированные информационные системы.
Классификация информационных систем по характеру использования информации
- Информационно-поисковые системы — система для накопления, обработки, поиска и выдачи интересующей пользователя информации.
- Информационно-аналитические системы — класс информационных систем, предназначенных для аналитической обработки данных с использованием баз знаний и экспертных систем.
- Информационно-решающие системы — системы, осуществляющие накопление, обработку и переработку информации с использованием прикладного программного обеспечения.
- управляющие информационные системы с использованием баз данных и прикладных пакетов программ.
- советующие экспертные информационные системы, использующие прикладные базы знаний,
- Ситуационные центры (информационно-аналитические комплексы)
Классификация информационных систем по архитектуре
- Локальные ИС (работающие на одном электронном устройстве, не взаимодействующем с сервером или другими устройствами)
- Клиент-серверные ИС (работающие в локальной или глобальной сети с единым сервером)
- Распределенные ИС (децентрализованные системы в гетерогенной многосерверной сети)
Классификация информационных систем по сфере применения
- Информационные системы организационного управления — обеспечение автоматизации функций управленческого персонала.
- Информационные системы управления техническими процессами — обеспечение управления механизмами, технологическими режимами на автоматизированном производстве.
- Автоматизированные системы научных исследований — программно-аппаратные комплексы, предназначенные для научных исследований и испытаний.
- Информационные системы автоматизированного проектирования — программно-технические системы, предназначенные для выполнения проектных работ с применением математических методов.
- Автоматизированные обучающие системы — комплексы программно-технических, учебно-методической литературы и электронные учебники, обеспечивающих учебную деятельность.
- Интегрированные информационные системы — обеспечение автоматизации большинства функций предприятия.
- Экономическая информационная система — обеспечение автоматизации сбора, хранения, обработки и выдачи необходимой информации, предназначенной для выполнения функций управления.
Классификация информационных систем по признаку структурированности решаемых задач
- Модельные информационные системы позволяют установить диалог с моделью в процессе ее исследования (предоставляя при этом недостающую для принятия решения информацию), а также обеспечивает широкий спектр математических, статистических, финансовых и других моделей, использование которых облегчает выработку стратегии и объективную оценку альтернатив решения. Пользователь может получить недостающую ему для принятия решения информацию путем.
- Использование экспертных информационных систем связано с обработкой знаний для выработки и оценки возможных альтернатив принятия решения пользователем. Реализуется на двух уровнях:
Первый уровень (концепция «типового набора альтернатив») — сведение проблемных ситуаций к некоторым однородным классам решений. Экспертная поддержка на этом уровне реализуется созданием информационного фонда хранения и анализа типовых альтернатив. Второй уровень — генерация альтернативы на основе правил преобразования и процедур оценки синтезированных альтернатив, используя базу имеющихся в информационном фонде данных.
Экспертные системы представляют совокупность фактов, сведений и данных с системой правил логического вывода информации на основании логической модели баз данных и баз знаний. Базы данных содержат совокупность конкретных данных, а базы знаний — совокупность конкретных и обобщенных сведений в рамках логической модели базы знаний.
Автоматизированная информационная система (Википедия)
Автоматизированная информационная система (АИС) — совокупность программно-аппаратных средств, предназначенных для автоматизации деятельности, связанной с хранением, передачей и обработкой информации.
АИС являются, с одной стороны, разновидностью информационных систем (ИС), с другой — автоматизированных систем (АС), вследствие чего их часто называют ИС или АС.
В АИС за хранение информации отвечают:
- на физическом уровне
- встроенные устройства памяти (RAM)
- внешние накопители
- дисковые массивы
- на программном уровне
- файловая система ОС
- СУБД
- Системы хранения документов, мультимедиа и т. д.
Типы автоматизированных информационных систем
Какая-либо однозначная и общепринятая классификация АИС отсутствует, однако в науке и индустрии по крайней мере выделяют следующие типы систем по назначению:
- АСУ — Автоматизированные системы управления
- АСУП — Автоматизированные системы управления предприятия
- АСКУЭ— Автоматизированная система контроля и учёта энергоресурсов
- АСУ ТП — Автоматизированные системы управления технологическими процессами
- ГИС — Геоинформационные системы
- ИУС — Информационно-управляющие системы
- ИИС — Информационно-измерительные системы
- ИИС — Интеллектуальные информационные системы
- ИПС — Информационно-поисковые системы
- ИСС — Информационно-справочные системы;
- ЛИС — Лабораторная информационная система
- РИС — Распределенная информационная система
- САПР — Системы автоматизированного проектирования
- СИИ — Системы искусственного интеллекта
- СКД, СКУД — Система контроля (и управления) доступом
- СПД — Системы передачи данных
Інформаційну підбірку здійснив Титенко С.В. Зверніть увагу на додаткові посиланняЯкщо вас цікавить...Головний розділСторінки, близькі за змістомКількість входів в цьому місяці : 23853 |
Сторінки, близькі за змістом
|