Пошук по сайту...
Відпочинок для дітей! Табір Райдуга. Чорне море, Крим
Портал Знань Портал безперервного навчання

Портал знань — відкриті навчальні матеріали, дистанційне навчання, дистанційне тестування знань

Навчальні матеріали і Тестування знань


Акція! Сайт, що допоможе дітям...

Лабораторія СЕТ | Про вічне - сьогодні | Заява Асоціації “Новомедіа” щодо “антисектантської” істерії в українських ЗМІ

Заява Асоціації “Новомедіа” щодо “антисектантської” істерії в українських ЗМІ

До уваги ЗМІ, журналістів, органів державної влади,
українських та міжнародних правозахисних організацій

Асоціація журналістів, видавців і мовників «Новомедіа» висловлює занепокоєння з приводу зростання кількості випадків упередженого і необ'єктивного висвітлення українськими мас-медіа релігійної тематики. Ми спостерігаємо появу нової хвилі матеріалів про так звані «неорелігії» або «секти» в ефірі загальнонаціональних телевізійних каналів (1+1, СТБ, ICTV та ін.) і на шпальтах друкованих видань («Дзеркало тижня», «Дело», «Комсомольская правда» та ін.). Майже усі ці публікації та телевізійні сюжети викривляють факти про офіційно зареєстровані протестантські християнські церкви (харизмати, п'ятидесятники, баптисти та ін.) в Україні.

Наголошуємо, що у такий спосіб українські ЗМІ поширюють нетолерантність і провокують релігійну ворожнечу в суспільстві. Працівники багатьох мас-медіа демонструють відсутність необхідних знань і професійних навичок у висвітленні релігійної тематики. Також мусимо припустити, що своїми “антисектантськими повідомленнями” журналісти та мас-медіа виконують чиєсь замовлення для паплюження доброго імені євангельських церков та сотень тисяч їхніх вірян.

Зокрема, слід звернути особливу увагу на кілька останніх кричущих випадків. Так, справжнє обурення багатьох телеглядачів і журналістів викликали сюжети Валентини Доброти у випусках ТСН в ефірі каналу 1+1 (з 14 по 16.11.2007 р.), які мали тенденційний і маніпулятивний характер.

Ознакою професіоналізму в журналістиці завжди вважалось об'єктивне висвітлення будь-яких подій та явищ, надання можливості всім сторонам висловити свою точку зору. На жаль, цього ми не побачили в сюжеті пані Доброти від 14.11.2007 р. Замість цього відбувалось пряме маніпулювання суспільною думкою. У сюжеті лунали численні звинувачення на адресу євангельських церков без переконливих доказів будь-якої провини або підтверджених фактів щодо їхньої деструктивності. Були лише емоційні висловлювання “постраждалих родичів” та “експертів”, які так конкретно і не вказали на жодну з протестантських церков України. Таким чином, відсутність чіткого переліку “деструктивних релігій” призводить до того, що під штучне визначення “секта” підпадають офіційно діючі відповідно до українського законодавства протестантські церкви з багаторічною історією існування на теренах України. Натомість жоден пастор або протестантський священик не мав можливості прокоментувати ці звинувачення в ефірі ТСН.

Подібні сюжети на каналі 1+1 та інших телевізійних каналах України вважаємо такими, що ображають релігійні почуття всіх віруючих протестантських конфесій держави.

Не менше здивування викликає серія так званих “антисектантських” публікацій у газеті «Дело», у яких журналіст Владислав Павлов називає євангельських християн слабкими, скаліченими людьми, не здатними логічно мислити і робити правильний вибір у житті. Свої суб'єктивні здогадки і припущення автор публікацій видає за авторитетні висновки, отримані ним під час власного журналістського розслідування. Натомість висновки справжніх фахівців і релігієзнавців у цих матеріалах відсутні. Мусимо зауважити, що Павлов сам плутає певні факти щодо тих чи інших релігійних конфесій. Його аналіз релігійних організацій є доволі поверховим. Все це свідчить про те, що метою цієї серії репортажів було не об'єктивне висвітлення діяльності християнських євангельських церков, а завчасно сплановане поширення певних стереотипів щодо них, що може бути вигідним третій стороні.

Наголошуємо, що вживання термінів “адепти”, “сектанти”, “тоталітарні культи”, “зомбування”, “завербували” та інших подібних неприпустиме щодо сотень тисяч громадян України, які є вірними різних євангельських церков. Такі визначення не мають під собою ані наукового, ані історичного, ані релігієзнавчого підґрунтя, а лише призводять до чергового розколу і протистояння у суспільстві.

Мусимо нагадати, що відповідно до українського законодавства «будь-яке пряме чи непряме обмеження прав, встановлення прямих чи непрямих переваг громадян залежно від їх ставлення до релігії, так само як і розпалювання пов'язаних з цим ворожнечі й ненависті чи ображання почуттів громадян, тягнуть за собою відповідальність перед законом» (ЗУ «Про свободу совісті та релігійні організації», Стаття 4).

Звертаємо увагу журналістів на те, що протестантські християнські церкви в Україні відіграють важливу соціальну роль у роботі з багатьма верствами населення. Ці громади якомога активніше опікуються найнагальнішими проблемами суспільства та намагаються їх розв'язати: СНІД, алкоголізм, наркоманія, розпуста, аборти, безпритульні діти; вони прагнуть захистити суспільну мораль, сприяють відродженню духовності та підвищенню ролі сім'ї в суспільстві. Все це, безумовно, заслуговує на висвітлення у ЗМІ й гідну оцінку цієї роботи державою. Проте ця інформація не цікавить більшість журналістів і редакторів саме через те, що вона позбавлена скандальних рис, а отже - комерційної привабливості.

Коли в інформаційних сюжетах йдеться про багатодітні родини або сім'ї, які всиновлюють дітей-сиріт, мас-медіа забувають повідомити, що ці люди - євангельські християни. Так було, зокрема, у випадку з українською родиною, яка всиновила ВІЛ-інфіковану дитину. Ті самі люди, яких журналісти називають “сектантами”, отримують високі державні винагороди від Президента і Кабінету Міністрів України, мають величезну суспільну підтримку.

Ми запитуємо у колег-журналістів: чому християн-протестантів з багатовіковою історією згадують у ЗМІ лише у випадках чергового “полювання на відьом”; кому в Україні вигідно влаштовувати “антисектантську” істерію? Чому журналісти не готові до відкритого суспільного обговорення місця і ролі євангельських громад в Україні? Адже лідери українських харизматів, баптистів, п'ятидесятників та інших християнських об'єднань вже давно до цього готові.

З огляду на всі наявні тенденції і зафіксовані випадки поширення релігійної ворожнечі через ЗМІ:

1. Просимо Державний комітет телебачення і радіомовлення, комітет Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації, Національну Раду України з питань телебачення і радіомовлення, Державний комітет України у справах національностей і релігій, Генеральну прокуратуру України вжити необхідних рішучих дій щодо захисту суспільства від необ'єктивної і замовної інформації про християнські євангельські протестантські церкви, яка провокує релігійну ворожнечу у суспільстві. Також просимо у встановлений законом строк повідомити Асоціацію “Новомедіа” про вжиті заходи.

2. Вимагаємо офіційних і публічних вибачень від керівництва каналу 1+1, журналістки Валентини Доброти, головного редактора газети “Дело”, журналіста Владислава Павлова за неправдиву та упереджену інформацію, яку вони поширюють через ЗМІ, і яка оббрехала сотні тисяч українських віруючих та образила їхні релігійні почуття.

3. Акцентуємо увагу українські мас-медіа та журналістів на тому, що протестантські євангельські церкви не мають нічого спільного з “Білим братством”, мормонами, саєнтологами, раселістами (“Свідками Єгови”) та іншими релігійними організаціями, які не сповідують фундаментальні доктрини християнства та Нікейський символ віри.

4. Закликаємо українські мас-медіа бути виваженими і об'єктивними у висвітленні релігійної тематики, а також поважати релігійні почуття громадян України, шанувати свободу совісті, гарантовану вітчизняним та міжнародним законодавством.

Ухвалено одноголосно на засіданні правління Асоціації “Новомедіа” (протокол № 8 від 23.11.2007 р.)

Асоціація “Новомедіа”

Лабораторія СЕТ приєднується до поданої заяви.

Кількість входів в цьому місяці : 3098
Приєднуйтесь!
Сторінки, близькі за змістом
©2006-2023 Лабораторія СЕТ, Сергій Титенко
При використанні матеріалів посилання, гіперпосилання для web-ресурсів, на www.setlab.net обов'язкове
Зв'язок: lab@setlab.net 
Лабораторія СЕТ powered by FreshKnowledge
Студія Інновацій — Розробляємо розумні сайти
НТУУ "КПІ"
Комп'ютерні науки та програмна інженерія
Друзі і партнери