Пошук по сайту...
Відпочинок для дітей! Табір Райдуга. Чорне море, Крим
Портал Знань Портал безперервного навчання

Портал знань — відкриті навчальні матеріали, дистанційне навчання, дистанційне тестування знань

Навчальні матеріали і Тестування знань


Акція! Сайт, що допоможе дітям...

Лабораторія СЕТ | Дослідження, статті, розробки | Думки, ідеї та роздуми | Навіщо розробляти інтелектуальну систему дистанційного навчання?

Навіщо розробляти інтелектуальну систему дистанційного навчання?

Спілкуючись з науковцями, практиками, викладачами, друзями, часто доводиться давати відповідь на просте запитання: "А навіщо це?". Навіщо створювати інтелектуальну навчальну систему? Навіщо видумувати велосипед? Чим вона відрізнятиметься від інших систем? Яка її мета і функція? Врешті решт, що це за навчальний процес, для якого потрібна така система?

Питання виникають на абсолютно зрозумілому ґрунті. Дистанційна освіта в Україні ще досі не викристалізувалася. Як же говорити про "удосконалену" дистанційну освіту? Проте говорити варто. Технології розвиваються швидше, ніж ми собі уявляємо. І замість того, щоб ставити собі синці, які на Заході вже встигли зійти, можна приєднатися до науковців світового рівня, які вже сьогодні ламають собі голову задля "удосконалення" дистанційної освіти.

Тож які удосконалення нам потрібні? Візьмемо деяку організацію, яка розвивається і успішно веде діяльність у деякій сфері суспільного життя, наприклад у бізнесі. Приходять нові люди, співробітники переходять на інші посади, змінюються обставини на ринку, з'являються нові технології в галузі діяльності організації. Людям потрібне додаткове навчання.

Що потрібно робити у "традиційному" підході в дистанційній освіті? Коротко кажучи слід мати під рукою навчальний курс на кожну ситуацію. До речі вартість створення такого курсу складає від $1000 до $10000.

Є інший шлях. Уявіть собі систему, такий собі "корпоративний" розум — тут зберігаються знання, які застосовуються і накопичуються організацією. Таку систему можна застосувати для підготовки релевантного навчання, тобто такого, що конкретно відповідає ситуації, при цьому немає необхідності проходити весь цикл створення курсу, адже вся інформація вже в системі.

Такий підхід зміщує акценти при створенні навчального контенту від роботи над окремим курсом до роботи на єдиною базою навчального контенту.

Переваги цього підходу можна охарактеризувати, порівнюючи технології програмування. Так кожну задачу можна вирішувати, створюючи кожного разу новий код. Проте доцільніше застосовувати принцип "повторного використання", коли одного разу написаний код можна застосовувати пізніше для вирішення подібних завдань.

Загальна інтегрована база навчальних матеріалів, яка зберігає зв'язки і співвідношення між різним контентом дозволить застосувати принцип "повторного використання" для організації нових дистанційних курсів.

В решті решт застосування інтелектуальної системи для безперервного навчання принесе дивіденди як економічні, так і якісні з точки зору освітнього процесу.

Тому, краще думати про створення в Україні систем ДО нового покоління вже сьогодні, щоб завтра, набиваючи нові синці потішитись тим, що західні колеги ходять з такими ж синцями :)

Коментарі відвідувачів (3)
[ Показати коментарі ]

Додайте власний коментар
Автор

Коментар

Сергій Титенко
26.05.2008
Звичайно інтелектуальні системи потрібні. Звичайно їх складно писати. Дякуємо за поради щодо Семантичного Вебу, тримаємо руку на пульсі.

Проте дискусійне питання, що обговорюється на даній сторінці є характерним для освітньої галузі. Питання "Навіщо це потрібно?" насправді звучить на конференціях та від викладачів. Ми не говоримо тут про технічну сторону "як зробити" інтелектуальну систему. Ми говоримо про постановку задачі, тобто про її актуальність - "навіщо це робити".

Каменем спотикання тут є класична антитеза: "Навіщо адаптивність в навчальній системі, коли ми вже маємо навчальні плани отримані "згори". Резонно. Проте відповісти можна новим запитанням: "А як же бути з навчанням впродовж усього життя (Life Long Learning)? Чи є тут такі ж навчальні плани?" - Звичайно, ні. Саме концепція УУУ - "Учиться, учиться, учиться" :) або LLL вимагає розробки нових підходів, що забезпечать адаптивність і інтелектуальність електронних систем навчання.
Сергій Титенко
22.05.2008
Дякую за коментар, Романе.
Найближчим часом дам відповідь.
Роман Уруський
18.05.2008
Я магістр спеціальності ІСПР (Інтелектуальні системи прийняття рішень). Скажу Вам чесно справа зовсім не в терміні "Інтелектуальна система". Інтелектуальних систем не буває в принципі (інтелект властивий тільки людині, а система виконує лише ті дії, які в неї закладені).
Справді цінуються системи, які мають високий рівень абстракції.
Зараз я займаюся системами, що базуються на знаннях. І можу сказати, що тільки сам підхід примушує аналітика системи детально, якісно і головне абстрактно описувати всі поняття ПО (предметної області), на відміну від жорстко-зв'язаних систем (stovepipe systems). Можете почитати про це в книзі "Daconta M.S., Obrst L.J., Smith K.T. - The semantic web. A guide to the future of XML, web services, and knowledge management (2003)(en)".
Зараз я працюю на роботі над проектом, який писали не один рік, постійно додаючи до нього щось нове. Вийшла, як кажуть програмісти, "класична лапша". Виправиш одну помилку, отримаєш 10, і починаєш шукати кінці.
Зі всього, що тут написано висновок дуже простий. Інтелектуальні системи потрібні, незалежно від галузі, де вони застосовуватимуться. Єдине зауваження. Такі системи дуже складно писати і робити це можуть одиниці.
В кінці коментаря пропоную Вам поцікавитися тематикою семантичного Вебу, який дуже добре підходить для вирішення проблем ДО (дистанційної освіти) (до речі, один викладач нашої кафедри недавно почав займатися питаннями ДО в контексті семантичного Вебу). Але як кажуть, "це вже зовсім інша історія".
Кількість входів в цьому місяці : 3392
Приєднуйтесь!
Сторінки, близькі за змістом
©2006-2020 Лабораторія СЕТ, Сергій Титенко
При використанні матеріалів посилання, гіперпосилання для web-ресурсів, на www.setlab.net обов'язкове
Зв'язок: lab@setlab.net 
Лабораторія СЕТ powered by FreshKnowledge
Студія Інновацій — Розробляємо розумні сайти
НТУУ "КПІ"
Комп'ютерні науки та програмна інженерія
Друзі і партнери